Logout
object(DateTimeImmutable)#12728 (3) { ["date"]=> string(26) "2025-01-17 02:00:56.142731" ["timezone_type"]=> int(3) ["timezone"]=> string(13) "Europe/Warsaw" }

Zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu Parki Krajobrazowe Polski

W sumie brało udział 799 osób, z czego do finału zakwalifikowały się 49 osób.

KONKURS RANKING– plik PDF

KONKURS RANKING – plik Excel

KONKURS SZKOŁY – plik PDF z informacją o ilości uczniów i zdobytych przez nich punktów, (20 szkół z największą ilością punktów) – ponieważ nie wszyscy uczniowie podali nazwę szkoły, wysyłaliśmy do nich maila by to uzupełnili, jeśli to zrobili zostali włączenie do rankingu), w sumie 213 szkół zostało sklasyfikowanych.

__________________________

Co?

Konkurs internetowy przeznaczony jest dla uczniów, którzy uczęszczają do szkół podstawowych zlokalizowanych na obszarze gmin, na terenie których znajdują się Parki Krajobrazowe.

Kiedy?

Od 1 czerwca do końca roku szkolnego czyli 26 czerwca. I etap będzie trwał od 1 do 25 czerwca (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem Bożego Ciała i piątku 12 czerwca). O godzinie 8.00 publikowany będzie zestaw składający się z 5 pytań testowych. Pytania dostępne będą do godziny 20.00. Przez pierwsze dwa tygodnie możecie się spodziewać stosunkowo łatwych pytań, a później poziom trudności będzie wzrastał. Finał odbędzie się 26 czerwca 2020 r. w godzinach 16.00-18.00.

Jak?

Uczestnicy konkursu, za zgodą rodziców, muszą się zarejestrować na stronie internetowej konkursy.zpkwm.pl. Każdy z użytkowników może mieć założone tylko jedno konto.

Wyniki

Informacja o wynikach testów z danego dnia będzie publikowana codziennie po zakończeniu testów – czyli o godzinie 20.00. W zestawieniu pojawi się Nick, ilość punktów uzyskanych przez uczestnika danego dnia oraz czas rozwiązywania testu.

Wyniki całego konkursu ogłoszone zostaną 29 czerwca o godzinie 12.00.

Nagrody

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody! Wśród uczestników konkursu, co tydzień będą rozlosowywane dodatkowe nagrody.

Organizator

Konkurs organizowany jest przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Porozumieniem Parków Krajobrazowych Polski.

Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać pod numerem telefonu 14 656 44 72 wew. 27 w godzinach 7.30-15.30, przez pocztę email konkurs@zpkwm.pl lub t.gawlik@zpkwm.pl oraz na stronie konkursy.zpkwm.pl.

Regulamin

Więcej informacji znajduje się w Regulaminie.

 

__________________________________________________

Na profilu FB: https://www.facebook.com/ParkiKrajobrazowePolski/ będą znajdowały się aktualne informacje o przebiegu konkursu. Dodajcie go do swojej tablicy 🙂

maksymalny czas
rozwiązywania

15 :00
minsec
Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników.

Logowanie Rejestracja
Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników.

Logowanie Rejestracja

PKP – 2020 – 17

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 16

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 15

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 14

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 13

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 12

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 11

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 10

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 09

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 08

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 07

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 06

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 05

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 04

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 03

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 02

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

PKP – 2020 – 01

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

1

,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” – w celu upamiętnienia wiersza Jana Brzechwy w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym u podnóża Góry Zamkowej usytuowany jest “Pomnik Chrząszcza”, który przedstawia grającego na skrzypcach:

Więcej informacji:

Owad umieszczony na “Pomniku chrząszcza” wcale chrząszczem nie jest. Na postumencie przedstawiony jest owad przypominający pasikonika zielonego, który gra na skrzypcach. W rzeczywistości pasikoniki wydają dźwięk poprzez szybkie pocieranie skrzydłami. Zjawisko wytwarzania dźwięku poprzez  ocieranie różnych części ciała m.in u owadów nazywane jest strydulacją.

2

Roślina przedstawiona na fotografii to:

Więcej informacji:

Przedstawiona na fotografii roślina to skrzyp olbrzymi. Jest cenioną rośliną leczniczą zawierającą duże ilości witamin z grupy B oraz krzemionkę. Jest zagrożony poprzez niszczenie jego naturalnych siedlisk. Roślina ta preferuje miejsca wilgotne, cieniste choć spotykany jest również na obszarach zurbanizowanych.

3

Obejrzyj film i wskaż, które z wymienionych miejsc możemy spotkać w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.

Więcej informacji:

Prawidłowa odpowiedź to Pokój i Karłowice. W Stobrawskim Parku Krajobrazowym w mijejscowości Pokój możemy zobaczyć m.in ogród francuski i park urządzony w stylu angielskim. W Karłowicach znajdziemy XIV w. gotycki zamek wraz z otaczającym go parkiem czy kościół św. Michała Archanioła z 1500 r.

4

Fotografia przedstawia pień jodły pospolitej z widocznym usłojeniem. U drzew rosnących w strefie klimatu umiarkowanego w okresie jednego roku powstaje jeden słój przyrostu rocznego w którym można wyodrębnić:

Więcej informacji:

Słój przyrostu rocznego drzew rosnących w strefie umiarkowanej ma dwie warstwy: jaśniejszą  – to tak zwane drewno wczesne (wiosenne) oraz ciemną – drewno późne (letnie). Szerokość słojów jest różna w zależności od warunków klimatycznych czy zmian środowiskowych. Każdego roku przyrost drzew rosnących w zbliżonych warunkach jest podobny. Na podstawie sekwencji szerokości słojów przyrostu rocznego można ocenić wiek danego drzewa z dokładnością do jednego roku lub nawet sezonu.

5

W krajobraz południowo-wschodniej Polski na stałe wpisane są cmentarze z okresu I wojny światowej. Spora ilość mogił przedstawia tutaj daty z maja 1915 r. Pochowani są w nich żołnierze polegli w bitwie w bitwie zwanej “Małym Verdun” podczas przełamania frontu rosyjskiego przez wojska  niemieckie i austro-węgierskie. Opisywane starcia to:

Więcej informacji:

Opisywana operacja wojskowa to Bitwa Gorlicka – jedna z większych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. Decydujący etap walk przypadł na dni 2-5 maja 1915 roku kiedy wojska niemieckie i austro-węgierskie przerwały front wojsk rosyjskich. W wyniku bitwy Gorlickiej śmierć poniosło około 190 tyś żołnierzy. Bitwa ta zmieniła układ sił na froncie wschodnim I wojny światowej.

6

Zdjęcie przedstawia sztolnie Osówka będącą fragmentem podziemnego, tajnego, niemieckiego kompleksu wojskowego wybudowanego w okresie II wojny światowej na terenie dzisiejszego Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Kompleks ten nazywa się:

Więcej informacji:

W okresie II wojny światowej wojsko niemieckie rękami więźniów obozów koncentracyjnych wybudowało kompleks podziemnych korytarzy, komór i miast, który nazwano Riese – olbrzym. Dokładny cel budowy kompleksu nie jest wyjaśniony do dzisiaj. Według niektórych historyków kompleks Riese mógł stanowić schron przed nalotami, fabrykę sprzętu wojskowego lub nawet centrum dowodzenia niemieckiego wojska.

7

Na mapie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki o skali 1 : 40 000 wytyczono 7 centymetrowy odcinek pomiędzy wieżą widokową na Brzance a Ostrym Kamieniem. Jaką odległość ten odcinek ma w rzeczywistości.

Więcej informacji:

Skala mapy określa stosunek długości odcinka na mapie do długości odcinka w rzeczywistości. W przedstawionej mapie skala wynosi 1:40 000 czyli 1 cm na mapie odpowiada 40 000 cm.  Odcinek łączący wieżę widokową na Brzance z Ostrym Kamieniem na mapie ma 7 cm zatem w rzeczywistości będzie miał długość 40 000 * 7 cm czyli 280 000 cm w terenie co odpowiada odcinkowi 2 800 m

8

Fotografia przedstawia pień:

Więcej informacji:

Na fotografii przedstawiony jest pień rodzimego, iglastego gatunku drzewa – sosny zwyczajnej. Drzewo to charakteryzuje się grubą, łupliwą korą koloru brązowego. Sosnę zwyczajną łatwo również poznać po długich miękkich igłach.

9

Widoczna na zdjęciu część grzyba to:

Więcej informacji:

Fotografia przedstawia owocnik borowika szlachetnego zwanego potocznie prawdziwkiem. Owocnik jest najczęściej nadziemną formą grzyba, w której znajdują się zarodniki grzybów.

10

Zdjęcie przedstawia:

Więcej informacji:

Zdjęcia przedstawia męski kwiatostan leszczyny pospolitej. Drzewo to posiada również intensywnie różowe kwiaty żeńskie. Kwiatostany męskie leszczyny możemy zobaczyć  już wczesną wiosną. Owocami leszczyny pospolitej są orzechy laskowe.

11

Wśród wymienionych nazw gatunkowych zaznacz nazwę jadowitego węża występującego w Polsce w środowisku naturalnym.

Więcej informacji:

Jedynym jadowitym wężem w Polsce występującym w środowisku naturalnym jest żmija zygzakowata. W Polsce możemy spotkać 4 gatunki węży: żmiję zygzakowatą, zaskrońca zwyczajnego, węża eskulapa – który jest najdłuższym wężem w Polsce i gniewosza plamistego. W ostatnich latach obserwowana jest bardzo rzadka obecność piątego gatunku węża – zaskrońca rybołowa.

12

Ptak śpiewający na nagraniu to:

Więcej informacji:

Na nagraniu słyszeliśmy synogarlicę turecką zwaną również sierpówką. Jest niewielkim ptakiem z rodziny gołębiowatych o jasnoszarej barwie z czarną wstęgą na szyi. Gatunek ten bardzo często spotykany jest w miastach i wśród osad ludzkich.

13

Przedstawiona na zdjęciu roślina to:

Więcej informacji:

Zdjęcie przedstawia podrzenia żebrowca. Jest to paproć, której dłuższe liście zarodnionośne kształtem przypominają układ żeber. Roślina ta w Polsce występuje głównie w rejonach górskich i pogórskich.

14

Na zdjęciu przedstawiony jest pień:

Więcej informacji:

Na fotografii przedstawiony jest biało-czarny pień brzozy brodawkowatej. Drzewo to osiąga ok 40 metrów wysokości i żyje stosunkowo krótko – około 100 lat. Jest gatunkiem pionierskim – jako pierwsza pojawia się na nieużytkach i niekoszonych łąkach.

15

,,Domek” chruścika domkowego zbudowany jest z:

Więcej informacji:

Larwy chruścika domkowego budują schronienia zlepiając własną wydzieliną fragmenty drewna, liści, okruchy piasku i żwiru. Ich “domek” ma kształt rurki, chroni on chruściki przed drapieżnikami. Chruściki są gatunkami wskaźnikowymi, przeważnie żyją w wodzie o znikomej ilości zanieczyszczeń.

16

Zdjęcie przedstawia:

Więcej informacji:

Zdjęcia przedstawiają kokony murarek ogrodowych. Zimują w nich dorosłe pszczoły – murarki ogrodowe. W kokonach są w stanie przetrwać mrozy dochodzące do – 30 stopni Celsjusza. Murarki ogrodowe należą do jednych z najwydajniejszych zapylaczy.

17

Obejrzyj zdjęcie i wybierz prawidłową odpowiedź. Ptak przedstawiony na zdjęciu to:

Więcej informacji:

Czarno-czerwony ptak na zdjęciu to gil zwyczajny. Możemy go spotkać głównie w porze zimowej, ale można go spotkać w Polsce przez cały rok . Żywi się on suchymi owocami i nasionami drzew i krzewów, które pozostają na drzewach nawet zimą. Do ulubionego pokarmu gili należą: owoce jarzębiny, rokitnika, dzikiej róży oraz nasiona klonu czy jesionu.

18

Jaki ptak wydaje odgłos przedstawiony na nagraniu:

Więcej informacji:

Odgłos wydawany na nagraniu wydaje kruk. W przeciwieństwie do gawronów stronią od towarzystwa ludzi. Kruki są wszystkożerne, ich pożywieniem są głównie drobne ssaki, płazy i jaszczurki i również padlina. Zaobserwowano współpracę kruków z wilczymi watahami podczas polowań. Kruki wskazują wilkom najsłabszego osobnika w stadzie w zamian za to mogą posilić się resztkami pozostawionymi przez wilki po polowaniu.

19

Pierwszy dzień astronomicznego lata przypada na 20 lub 21 czerwca. W Polsce w tym dniu słońce zachodzi na:

Więcej informacji:

W dniu przesilenia letniego słońce jest najwyżej nad horyzontem zachodzi ono wówczas na północnym zachodzie. W dniu równonocy jesiennej i wiosennej zachodzi na zachodzie a okresie zimowym na południowym zachodzie.

Światowy Dzień Mokradeł 2.02.2019 r. Zdjęcia: Waldemar Bzura

2. lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Data ta jest upamiętnieniem dnia, w którym w 1971 roku podpisano Konwencję Ramsarską, czyli „Konwencję o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”. Celem tego porozumienia jest ochrona i utrzymanie w stanie nienaruszonym lub niezmienionym obszarów, które ogólnie możemy nazwać wodno-błotnymi. W Polsce znajduje się 19 obszarów objętych Konwencją Ramsarską, w tym znajdujący się w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego rezerwat przyrody „Jezioro Łuknajno”.Święto, które obchodzimy 2. lutego, co roku zwraca uwagę na różne aspekty ochrony obszarów podmokłych odzwierciedlone poprzez tematykę danego dnia. W tym roku tematem przewodnim jest ochrona mokradeł w kontekście walki ze zmianami klimatu.Mokradła wspierają nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy i ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy podpisano Konwencję, zniknęło około 35% mokradeł na świecie. Dlatego wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam łagodzić skutki coraz wyraźniej zauważalnych zmian klimatu. Zachęcamy zaznajomić się z ulotką nt.: „Mokradła: kluczowa rola w walce ze zmianami klimatu”dostępną tutaj: http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/files/artykuly/5450/WWD_2019_Broszura_icon_1.pdfOchrona obszarów wodno-błotnych w ramach Światowego Dnia Mokradeł nie dotyczy tylko tych objętych Konwencją Ramsarską. Należy zwracać uwagę na inne tereny wpisujące się w kanon obszarów podmokłych i wodnych będących ostoją bioróżnorodności w naszym otoczeniu. W 2019 roku Mazurski Park Krajobrazowy przystępuje do realizacji projektu mającego na celu uregulowanie i uporządkowanie ruchu turystycznego wokół stawu w miejscowości Piecki. („Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko – mazurskiego na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020”). Ponadto Uniwersytet Warszawski we współpracy z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym przygotowuje projekt związany z retencją i odtworzeniem małych zbiorników wodnych na łąkach wokół rezerwatu przyrody „Jezioro Łuknajno”.

Opublikowany przez Mazurski Park Krajobrazowy Czwartek, 31 stycznia 2019
20

Obejrzyj film i zaznacz odpowiedź w której znajdują się ptaki przedstawione na nagraniu.

Więcej informacji:

Na przedstawionym filmie mogliśmy obejrzeć m.in: czaplę siwą, czaplę białą, bociana czarnego czy zimorodka. Są to ptaki związane z środowiskiem wodnym, żywią się głównie rybami i małymi organizmami wodnymi.

21

Ptak śpiewający na nagraniu to:

Więcej informacji:

Na nagraniu przedstawiono śpiew dzięcioła zielonego. Chętniej niż inne dzięcioły zlatuje na ziemię w poszukiwaniu pożywienia. Jego przysmakiem są mrówki, które wyłapuje długim językiem.

22

Najsłynniejszy w Polsce konkurs palm wielkanocnych odbywa się w

Więcej informacji:

Najsłynniejszy konkurs palm wielkanocnych odbywa się co roku w niedzielę palmową w Lipnicy Murowanej. Uczestnicy konkursu rywalizują w kilku kategoriach jednak największe zainteresowanie budzi konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Ustanowiony w 2019 r. rekord wysokości palmy wynosi wynosi blisko 38 metrów. 

23

Przedstawiony na fotografii dwór w miejscowość Kąśna Dolna w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym był letnią rezydencją rezydencją słynnego polskiego pianisty i ojca niepodległości Polski. Właścicielem dworu w Kąśnej Dolnej był:

Więcej informacji:

Właścicielem dworu w Kąśnej Dolnej był Ignacy Jan Paderewski. W latach 1897-1903 był on letnią rezydencją polskiego słynnego pianisty i kompozytora. Obecnie znajduje się tu Centrum Paderewskiego, gdzie odbywają się koncerty i festiwale muzyczne. Wnętrze dworu wystrojem przypomina czasy, kiedy mieszkał tu Paderewski. Otoczenie dworu stanowi 16- hektarowy park.

24

Zależność ukazana na rysunku to:

Więcej informacji:

Ukazana na rysunku zależność to mikoryza czyli współżycie grzybów z korzeniami roślin. W świecie roślin aż 80-90% gatunków do prawidłowego rozwoju wymaga współpracy z strzępkami grzybni. Symbioza ta pozwala grzybom zaopatrywać się w związki organiczne wyprodukowane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Rośliny korzystają z pomocy grzybów wchłaniając niektóre związki mineralne.

25

Przedstawiony na zdjęciu motyl to:

Więcej informacji:

Przedstawiony na zdjęciu motyl to rusałka pawik. Od innych motyli z rodziny rusałkowatych odróżniają go okręgi na skrzydłach, które przypominają tzw. “pawie oka”. Jest jednym z pospolicie występujących motyli w kraju. Postać dorosłą rusałki pawika możemy spotkać głównie w okresie letnim.

26

Zadrzewienia śródpolne pełnią w środowisku wiele ról. Wśród podpowiedzi zaznacz zdanie fałszywe dotyczące zadrzewień śródpolnych.

Więcej informacji:

Zadrzewienia śródpolne przede wszystkim stanowią miejsce schronienia dla zwierząt. Chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi m.in. obniżają ryzyko wystąpienia przymrozków niszczących uprawy. Osłabiając siłę wiatru chronią także glebę przed nadmierną erozją. Na polach uprawnych sąsiadujących z zadrzewieniami śródpolnymi zaobserwowano także wyraźny wzrost plonów.

27

Przedstawiona na zdjęciu gałąź należy do:

Więcej informacji:

Zdjęcie przedstawia gałąź świerka pospolitego. Igły świerka są krótkie, ostre, ułożone dookoła gałązki. U jodeł i cisów igły ułożone są w jednej płaszczyźnie. Sosna posiada długie, miękkie igły ułożone wokół gałęzi.

28

Jakimi literami na róży wiatrów jest oznaczony kierunek północno-wschodni.

Więcej informacji:

Kierunki świata na róży wiatrów oznaczane są od pierwszych liter angielskich nazw kierunków. Kierunek wschodni na róży wiatrów jest oznaczony literą E  od angielskiej nazwy East – wschód, północ N – North, południe S –  South, zachód W – West. Przy wyznaczaniu kierunków pośrednich w pierwszej kolejności podaje się literę północy lub południa (N lub S) a następnie wschodu lub zachodu (E lub W). Kierunek północno wschodni oznaczamy literami NE.

29

Przedstawione na zdjęciu Wiadukty w Stańczykach są jednymi z nielicznych w Polsce mostów wpisanych do rejestru zabytków. Przedstawione na fotografii mosty znajdują się w:

Więcej informacji:

Wiadukty w Stańczykach znajdują się w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Są to jedne z najwyższych wiaduktów w Polsce, ich wysokość wynosi ok 36,5 m a długość 180 m. Choć przypominają rzymskie akwedukty w rzeczywistości są mostami kolejowymi.

Zaskroniec pływa nadzwyczaj sprawnie pod wodą i na powierzchni ...W naszej siedzibie w Moszczenicy, na zbiorniku, w którym zbieramy wodę do podlewania roślin ...

Opublikowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Piątek, 24 kwietnia 2020
30

Jakie zwierzę jest widoczne na filmie to:

Więcej informacji:

Film przedstawia zaskrońca – gatunek niejadowitego węża żywiący się małymi ssakami oraz płazami. Węże te chętnie pływają i polują w wodzie. Nie są agresywne dla ludzi, zaatakowany zaskroniec bardzo często udaje martwego wydzielając przy tym białą, nieprzyjemną w zapachu ciecz.

31

Zwierzę przedstawione na zdjęciu to:

Więcej informacji:

Na filmie widzieliśmy padalca. Chociaż przypomina on węża tak naprawdę jest beznogą jaszczurką. żywi się głównie ślimakami i małymi owadami, które uda mu się schwytać. Podobnie jak inne jaszczurki zaatakowany potrafi odrzucić ogon.

32

Zaznacz zdanie fałszywe dotyczące drzew i krzewów iglastych.

Więcej informacji:

Nie wszystkie drzewa iglaste zachowują igły w zimie, modrzew europejski je zrzuca.  Cis pospolity zamiast szyszek wytwarza tzw. nibyowoce. Drzewa iglaste występują w Polsce znacznie liczniej niż liściaste. Sosna to drzewo iglaste, które występuje w Polsce najliczniej. Drzewa iglaste rozmnażają się przez nasiona ukryte w szyszkach lub nibyowocach.

33

Wśród odpowiedzi zaznacz tą, która nie dotyczy przystosowania dzięciołów do kłucia i wyszukiwania pokarmu w pniach i gałęziach drzew:

Więcej informacji:

Dzięcioły to ptaki, które mają szereg przystosowań umożliwiających im zdobywanie pokarmu oraz wykuwanie dziupli w drzewach. Sztywne pióra i ostre pazury stabilizują pozycję dzięciołów podczas zdobywania pokarmu czy wykuwania dziupli. Długi lepki język pozwala na sprawne wydobycie larw owadów, ponadto oplata się on wokół czaszki chroniąc mózg dzięciołów podczas kucia. Dziób u dzięciołów jest krótki, dłutowaty i bardzo mocny.

34

Jak nazywa się ptak śpiewający na nagraniu.

Nagranie wykonane przez Jarosława Matusiaka.

Więcej informacji:

Ptak śpiewający na nagraniu to kos. Samce kosów są czarne z żółto zabarwionym dziobem samice zaś szaro-brązowe. Kosy posiadają bardzo rozbudowany repertuar odgłosów, który można usłyszeć niemal o każdej porze dnia.

35

Ptak przedstawiony na fotografii to:

Więcej informacji:

Modraszka zwyczajna zwana również sikorą modrą to ptak przedstawiony na fotografii. Jej nazwa pochodzi od niebieskiego (modrego) koloru jej piór.  Jest nieco mniejsza od swojej kuzynki sikory bogatki. Modraszki w Polsce występują cały rok, łatwo zwabić je do karmników wywieszając plaster słoniny. 

 

36

Prezentowana na zdjęciu budka służy za miejsce schronienia i miejsce lęgowe dla:

Więcej informacji:

Budka przedstawiona na zdjęciu to tzw. schron dla nietoperzy. W naturze nietoperze zasiedlają jaskinie, szczeliny skalne, dziuple i rozpadliny drzew. Spotkać je można również na strychach domów.

37

 Jakiego gatunku drzewa liście są przedstawione na fotografii:

Więcej informacji:

Zdjęcie przedstawia liście dębu czerwonego. Drzewo to jest gatunkiem obcym, inwazyjnym zagrażającym rodzimej florze. Miejscem jego pierwotnego występowania jest północno-wschodnia część Stanów Zjednoczonych. Do Polski został sprowadzony w XIX. Dąb czerwony łatwo rozpoznać po szpiczastych zakończeniach liści.

38

Głównymi substratami fotosyntezy są:

Więcej informacji:

Substratami czyli związkami potrzebnymi do rozpoczęcia procesu fotosyntezy jest woda, dwutlenek węgla oraz energia świetlna. Proces fotosyntezy prowadzą rośliny, niektóre bakterie i protisty. Produktem fotosyntezy są związki organiczne głównie cukry oraz niezbędny do oddychania tlen.

39

Obejrzyj film i wskaż w jaki sposób chroniono przed zarastaniem wysokogórskie hale w Beskidzie Żywieckim w ramach projektu realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Więcej informacji:

Hale porośnięte roślinnością trawiastą są ekosystemem półnaturalnym, aby hala pozostała halą prowadzi się wypas zwierząt lub kosi wyrastającą trawę. Zaprzestanie koszenia lub wypasu zwierząt doprowadziłoby do porastania hal drzewami.

40

Przedstawiony na zdjęciu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół pw. św. Leonarda jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń gotyckich w Polsce. W jakim parku krajobrazowym znajduje przedstawiona świątynia.

Więcej informacji:

Drewniany Kościół pw. św. Leonarda znajduje się w Lipnicy Murowanej w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym. Dokładna data jego budowy nie jest do końca znana, prawdopodobnie został wzniesiony pod koniec XV w. Wewnątrz kościoła znajdują się barwne polichromie a nawet przedmioty pochodzące z czasów przedchrześcijańskich.

41

Roślina przedstawiona na zdjęciu to:

Więcej informacji:

Na zdjęciu przedstawiony jest obuwik pospolity, roślina należąca do rodziny storczyków słynącej z pięknych, barwnych i okazałych kwiatów. Preferuje on gleby wapienne, spotykany jest m.in na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

42

Pomnikiem przyrody nie mogą być:

Więcej informacji:

Ochroną jako pomnik przyrody mogą być objęte m.in. głazy narzutowe czy aleje drzew. W wielu parkach miejskich ochroną objęte są okazałe drzewa oraz ich skupiska natomiast park miejski jako całość nie może być objęty ochroną jako pomnik przyrody.

43

Przedstawiony na zdjęciu motyl to:

Więcej informacji:

Motyl na zdjęciu to paź królowej Jego żółte skrzydła ozdobione są czarną lub ciemno granatową obwódką. Podobny do pazia królowej – paź żeglarz posiada na żółtych skrzydłach czarne pręgi.

fot. Krzysztof Gajda

[ Wydra w Dolinie Racławki ]Pamiętacie borsuka z naszego niedawnego postu? Zamontowana w Dolinie Racławki fotopułapka zarejestrowała pewnej nocy innego przedstawiciela tej samej rodziny łasicowatych: wydrę. Jest ona silnie związana z wodą, choć czasem można ją spotkać z dala od niej. Swoje terytoria znakuje, podobnie jak jej kuzyn borsuk, odchodami. Wykorzystuje do tego wyniesione ponad powierzchnię wody lub leżące na brzegu kamienie. Tam, gdzie o takie kamienie trudno, wydra, żeby mieć pewność, że nikt nie przeoczy jej ogłoszenia, usypuje kopczyk z ziemi, piasku lub śniegu i tam deponuje odchody :) Również w pobliżu miejsca, gdzie była zamontowana nasza fotopułapka, znaleźliśmy taką latrynę, w tym przypadku na kamieniu.#wydra #fotopulapki #wterenie EkoMałopolska

Opublikowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Sobota, 4 kwietnia 2020
44

Przedstawione na filmie zwierzę to:

Więcej informacji:

Zwierzę przedstawione na filmie to wydra europejska. Zamieszkuje tereny w pobliżu rzek, stawów, jezior czy nawet wybrzeża morskie. Wydry kopią nory, do których wejście znajduje się pod wodą.

 

45

Przedstawiony na zdjęciu owad to:

Więcej informacji:

Zdjęcie przedstawia świerszcza polnego. Owad ten jest zdolny wydawać dość głośny, charakterystyczny dźwięk, który wytwarza poprzez pocieranie skrzydłami. Choć występuje niemal w całej Polsce jego liczebność spada.

46

Występujący w Sulejowskim Parku Krajobrazowym Zimoziół północny jest reliktem glacjalnym czyli gatunkiemi:

Więcej informacji:

Zimoziół północny, wierzba lapońska czy malina moroszka to tylko niektóre z przykładów reliktów glacjalnych. Gatunki te wykorzystały okres zlodowaceń do zwiększenia obszaru swojego występowania. Po ociepleniu klimatu nie wygięły a dobrze zaaklimatyzowały do panujących warunków pogodowych.

47

Surowy klimat panujący w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej leżącej w północno-wschodniej części Polski spowodował, że możemy tu spotkać rzadkie zbiorowisko leśne zwane ,,polską tajgą”. W tym zbiorowisku leśnym dominuje drzewostan z:

Więcej informacji:

Tak zwana ,,polska tajga” występująca w Puszczy Rominckiej to świerczyna borealna na torfie. W tym siedlisku leśnym dominuje świerk rosnący na podmokłych terenach głównie torfowiskach.

48

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Województwie Podlaskim leży najgłębsze jezioro w Polsce. Jest nim:

Więcej informacji:

Najgłębsze jezioro w Polsce to Hańcza jego głębokość to 108,5 m. Jest jeziorem polodowcowym typu rynnowego. Podwodne strome zbocza jeziora pokryte są sporych rozmiarów głazami. Woda w nim charakteryzuje się dużą przejrzystością.

49

Dębowe drzewostany Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego znajdującego się w Województwie Lubuskim zamieszkuje pachnica dębowa która jest:

Więcej informacji:

Pachnica dębowa to chrząszcz zamieszkujący spróchniałe dziuple głównie dębów. Samce wabiąc samice wydzielają intensywny woń. Niektórym przyjemny zapach pachnicy dębowej przypomina drogie perfumy.

50

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd w których jedną z atrakcji są ruiny średniowiecznych zamków znajduje się na terenie województw:

Więcej informacji:

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd znajduje się na terenie dwóch województw: Śląskiego i Małopolskiego. Większość ruin średniowiecznych zamczysk usytuowanych jest na kilkudziesięciometrowych skałach lub wzniesieniach co dodaje im niepowtarzalnego charakteru.

51

Park Krajobrazowy to forma ochrony przyrody mająca na celu:

Więcej informacji:

Zadaniem Parku Krajobrazowego jest ochrona wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych danego obszaru ich promocja w ramach zrównoważonego rozwoju.

52

Wzmianki o bobrach z puszczy Kozienickiej leżącej na terenie dzisiejszego Kozienickiego Parku Krajobrazowego pochodzą już z XI w. Gryzonie te z zgryzionych gałęzi drzew i krzewów budują komory lęgowe zwane:

Więcej informacji:

Żeremie można powiedzieć, jest ,,bobrzym domem”. Zbudowana z gałęzi, oblepiona mułem konstrukcja pełni rolę schronienia i miejsca wychowu młodych. Wejście do żeremi znajduje się pod wodą. Niektóre bobry  zamieszkują również jamy wyryte w brzegach rzek.

53

Wytyczony wzdłuż rzeki Nidy Nidziański Park Krajobrazowy charakteryzuje duża liczbą form krasowych: wywierzysk, jaskiń, żłobków; powstałych w wyniku rozpuszczania skał przez wodę. Wybierz w jakich skałach mogą powstawać zjawiska krasowe:

Więcej informacji:

Skały wapienne i gipsowe ulegają stopniowemu rozpuszczaniu w wodzie tworząc różne formy od żłobków krasowych aż do rozległych korytarzy jaskiń.

54

Przedborski Park Krajobrazowy charakteryzują liczne siedliska leśne zwane borami. Dominuje w nich drzewostan:

Więcej informacji:

Drzewa iglaste tworzą siedliska leśne zwane borami. W borach Przedborskiego Parku Krajobrazowego dominuje drzewostan sosnowy.

55

Gatunki inwazyjne to gatunki obce dla danego siedliska. Wprowadzone do nowego biotopu znacząco wpływają na naturalne środowisko, zagrażają gatunkom rodzimym. Zdjęcie przedstawia inwazyjny gatunek ryby. Jak nazywa się ta ryba

Więcej informacji:

Czebaczek amurski jest obcym gatunkiem inwazyjnym ryby, który wyrządza ogromne szkody wśród rodzimych gatunków. Ryba ta żywi się drobnymi owadami, ich larwami a także zaciekle zjada ikrę innych ryb.

56

Na terenie dzisiejszego Parku Krajobrazowego Góry Opawskie od XIII w. wydobywano rzadki kruszec:

Więcej informacji:

W rejonie Gór Opawskich od XII w. wydobywano złoto. Wiele znajdujących się tu miejscowości było pierwotnie wioskami, zamieszkałymi przez górników trudniących się wydobyciem złota.

57

Widoczne na filmie zwierze to:

Więcej informacji:

Film przedstawia jelenia szlachetnego. W porównaniu do saren, jelenie są większe oraz mają okazalsze poroże.

58

Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy może poszczycić się występowaniem największego dziko żyjącego w Polsce kota – rysia. Rysie zdobywają pożywienie:

Więcej informacji:

Rysie polują samotnie lub bardzo rzadko w małych grupach liczących kilka osobników. Ryś pomimo, że jest znacznie mniejszy potrafi upolować dorosłą sarnę.

59

Powyższa fotografia przedstawia jeden z najsłynniejszych Pomników Przyrody w Polsce znajdujący się w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. Drzewo na zdjęciu to:

Więcej informacji:

Drzewo na fotografii to Dąb Bartek. Jego wiek oceniany jest na niespełna 700 lat. Problemem Dębu Bartka jest próchnienie pnia. Ciekawostką, jest fakt, że drzewo posiada piorunochron. W przeszłości piorun doprowadził do zniszczenia jednego z konarów drzewa.

60

W Województwie Podlaskim w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym doliny Narwi utworzono rezerwat ,,Wielki Dział” którego celem jest ochrona lasów łęgowych o naturalnym pochodzeniu. Lasy łęgowe to zbiorowiska leśne:

Więcej informacji:

Lasy łęgowe spotkamy w pobliżu rzek i potoków, na terenach zalewanych wodą przez większe wezbrania.

61

W jakim parku krajobrazowym znajduje się wybudowana z cegieł, ośmioboczna “Mysia Wieża”, z którą związana jest legenda o Popielu.

Więcej informacji:

Mysia wieża związana jest z legendą o królu Popielu, który został pożarty przez myszy. Tak naprawdę legenda ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, gdyż obecna wieża powstała w XIV w. a Popiel według legendy został zjedzony przez myszy chroniąc się w drewnianej wieży. Wieża znajduje się w miejscowości Kruszwica w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

62

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy może poszczycić się Stawami Milickimi. Jest to obszar lęgowy wielu gatunków ptaków wodno błotnych, ale słynie również z hodowli ryb. Jakie słodkowodne ryby występują tu najliczniej?

Więcej informacji:

Stawy Milickie znane są znane z hodowli Karpia. Zostały one założone przez Cystersów w XIII w.

63

Przedstawiona na zdjęciu barwna bylina – Kukułka plamista należy do rodziny:

Więcej informacji:

Kukułka plamista jest storczykiem porastającym łąki i młaki. Niegdyś storczyki występowały bardzo licznie dziś zagraża im zarastanie łąk drzewami oraz chemizacja rolnictwa.

64

Spotykane w Stobrawskim Parku Krajobrazowym łąki trzęślicowe swoją nazwę zawdzięczają:

Więcej informacji:

Trzęślica modra jest wieloletnią, kępową trawą występującą na podmokłych terenach. Duże skupiska trzęślicy modrej tworzą łąki trzęślicowe.

65

“Kamień Serce” w Szczecińskim Parku Krajobrazowym Jest głazem narzutowym (eratykiem) to znaczy że:

Więcej informacji:

Eratyk to głaz, który został ,,przeniesiony” przez lądolód na znaczną odległość, a po wytopieniu się mas lodu pozostał w nowym miejscu. W północnej Polsce można znaleźć wiele głazów, które dotarły tu w okresach zlodowaceń aż ze Skandynawii.

66

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana w całości obejmuje mierzeję oddzielającą Zatokę Pucką od Zalewu Wiślanego. Mierzeja Wiślana to długi wąski fragment lądu zbudowany głównie z:

Więcej informacji:

Mierzeja Wiślana jest zbudowana głównie z piasku, który został naniesiony przez fale morskie.

67

W godle Spalskiego Parku Krajobrazowego widnieje największy ssak lądowy Europy – żubr europejski. Zwierzę to jest prawdopodobnie krzyżówką Żubra pierwotnego (prażubra) z:

Więcej informacji:

Najnowsze badania, wskazują, że żubr europejski jest prawdopodobnie potomkiem dwóch wymarłych już gatunków: żubra pierwotnego (prażubra) i tura.

68

Przedstawiona na zdjęciu salamandra plamista jest:

Więcej informacji:

Choć jej ciało przypomina kształtem jaszczurkę – salamandra plamista jest płazem ogoniastym. Żyje w cienistych lasach w pobliżu potoków. W przeciwieństwie do innych płazów nie składa skrzeku, przeważnie rodzi do strumieni i potoków żywe larwy.

69

Na torfowiskach Poleskiego Parku Krajobrazowego pospolicie występuje przedstawiony na zdjęciu gatunek owadożernej  rośliny. Co to za roślina:

Więcej informacji:

Zdjęcie przedstawia rosiczkę okrągłolistną. Roślina ta jak inne rośliny prowadzi proces fotosyntezy jednak przeważnie występuje w miejscach ubogich w składniki odżywcze. Wchłaniając schwytane owady rosiczka uzupełnia m.in. niedobory azotu.

70

W Sobiborskim Parku Krajobrazowym został utworzony rezerwat mający na celu ochronę siedlisk jednego z najrzadziej występujących gadów w Polsce. Gad ten potocznie zwany jest żelazną żabą. Co to za zwierze?

Więcej informacji:

Znajdujący się w Sobiborskim Parku Krajobrazowym rezerwat “Żółwiowe Błota” został powołany, aby chronić najliczniejsze siedliska żółwi błotnych. Gad ten jest jedynym żółwiem występującym w Polsce naturalnie.

71

W Nadmorskim Parku Krajobrazowym w pobliżu Przylądka Rozewie linia brzegowa jest stroma i urwista. Typ brzegu schodzący stromą, niemal pionową ścianą do morza nazywamy:

Więcej informacji:

Stromy brzeg morza lub jeziora nazywany jest klifem. Fale wód morskich uderzające o stromy brzeg nieustannie powodują jego niszczenie oraz cofanie w głąb lądu – zjawisko to zwane jest abrazją.

72

Fotografia ukazuje jedną z najlepiej zachowanych budowli rezydencjonalo-obronnych w Polsce. Znajduje się ona w Województwie Małopolskim w jednym z parków krajobrazowych. W jakiej miejscowości znajduje się przedstawiony na zdjęciu zamek ?

Więcej informacji:

Zamek w Starym Wiśniczu niegdyś był posiadłością Kmitów i Lubomirskich do dziś w dobrym stanie zachowała się bryła zamku jak i pięcioboczny, ciąg fortecznych murów.

73

Na terenie jakich dwóch województw leży Park Krajobrazowy Lasy Janowskie:

Więcej informacji:

Lasy Janowskie stanowią zachodnią część dużego kompleksu leśnego zwanego Puszczą Solską. Rozciągają się od Borowa nad Wisłą do okolic Biłgoraja i położone są na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego.

74

Szlara czyli charakterystyczny talerzowy układ piór wokół oczu sów pomagający nawigowaniu oraz w polowaniu. Głównym zadaniem szlary jest:

Więcej informacji:

Zadaniem szlary jest wzmocnienie fal dźwiękowych docierających z otoczenia. Dzięki specyficznemu układowi piór sowy potrafią skutecznie polować lokalizując ofiarę za pomocą słuchu, nawet pod liśćmi czy śniegiem.

75

W logo Parku Krajobrazowego “Chełmy” leżącego w Województwie Dolnośląskim znajduje się introdukowany na terenie dzisiejszego Parku już w XX w. ssak. Jak nazywa się to zwierze?

Więcej informacji:

Na Logo Parku Krajobrazowego Chełmy widnieje Muflon. To parzystokopytne zwierze nie występowało tu naturalnie. Muflony zostały przywiezione na teren Parku Krajobrazowego Chełmy na początku XX w. z Korsyki.

76

W obrębie jednego z najstarszych w Polsce utworzonego w 1977 r. Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro. Jak nazywa się ono nazywa?

Więcej informacji:

Największym jeziorem w Polsce jest Jezioro Śniardwy. Jest ono pochodzenia polodowcowego. W wielu miejscach płycizny jeziora są obficie porośnięte sitowiem.

77

Występująca licznie w jeziorach i mniejszych zbiornikach wodnych Cedyńskiego Parku Krajobrazowego Salwinia pływająca jest:

Więcej informacji:

Salwinia pływająca jest gatunkiem pływającej paproci. W polskich stawach i jeziorach występuje niezbyt często. Objęta jest ochroną gatunkową.

78

Fotografia przedstawia zabudowane wejście do komory lęgowej:

Więcej informacji:

Przedstawiona na zdjęciu komora lęgowa została ,,zamurowana” przez pszczołę – murarkę ogrodową. Należy ona do jednych z najbardziej wydajnych zapylaczy. Po złożeniu jaja murarka ,,zamurowywuje” je w komorze lęgowej. Pszczoły te z powodzeniem można hodować w ogrodzie – nie są agresywne dla ludzi.

79

Przedstawiony na fotografii ptak jest symbolem Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dolina Brdy to miejsce o największym jego zagęszczeniu w Europie. Jak nazywa się ten ptak?

Więcej informacji:

Fotografia przedstawia zimorodka – ptaka, który nazywany jest klejnotem polskich jezior i rzek. Przesiaduje on nad brzegami wód wypatrując małych ryb, którymi się żywi. Swoje gniazda zakłada w zagłębieniach ziemnych w brzegach rzek, przez to dawniej nazywany był ziemio-rodkiem.

80

Dno jeziora Śremskiego znajdującego się w Sierakowskim Parku Krajobrazowym w Województwie Wielkopolskim znajduje się poniżej poziomu morza. Zagłębienie terenu wypełnione wodą lub lodem, którego dno znajduje się poniżej poziomu morza nazywane jest:

Więcej informacji:

O kryptodepresji jeziornej możemy mówić wtedy, gdy dno jeziora wypełnionego wodą znajduje się poniżej poziomu morza zaś jego brzegi usytuowane są powyżej poziomu morza.

81

Przedstawiony na filmie ssak z rodziny psowatych, jest w Polsce gatunkiem obcym, inwazyjnym. Jego gatunkowa nazwa to:

Więcej informacji:

Jenoty w Polsce są gatunkiem obcym, inwazyjnym. Obszarem ich pierwotnego występowania jest Azja wschodnia. Do Europy został przywieziony na początku XX jako zwierzę futerkowe. Są poważnym zagrożeniem m.in. dla borsuków.

82

Zdjęcie przedstawia pokryty piaskiem obszar znajdujący się w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd w Województwie Małopolskim. Miejsce to nazywa się:

Więcej informacji:

Pustynię Błędowską jeszcze w XIII w. porastał gęsty las, drzewa jednak masowo wycinano a ich drewno wykorzystywano w niedalekich kopalniach srebra i ołowiu. Wycinka drzew doprowadziła do pustynnienia obszaru. Piaszczysty obszar przecina rzeka Biała Przemsza.

83

Położony w Województwie Lubuskim Łuk Mużakowa to około 40 kilometrowy ciąg wzniesień w kształcie podkowy, którego najwyższe szczyty osiąga 183 m n.p.m. Łuk mużakowa jest:

Więcej informacji:

Łuk Mużakowa jest moreną czołową czyli wzniesieniem w kształcie wału, które formowało się w wzdłuż lądolodu. Jest uważany za jedyną na Ziemi morenę czołową widoczną z kosmosu.

84

Wybierz poprawną nazwę gatunkową ptaka przedstawionego na fotografii:

Więcej informacji:

Przedstawiony na zdjęciu ptak to dudek. W Polsce spotykany w okresie wiosennym i letnim. Jego pożywieniem są głównie owady oraz ich larwy. Chociaż jest podobny do dzięciołów nie wykuwa dziupli w drzewach.

85

Nadwarciański Park Krajobrazowy charakteryzuje się dużą ilość gatunków rzadko występujących ptaków. Przedstawiony na zdjęciu ptak jest jego symbolem. Co to za ptak?

Więcej informacji:

Czajka zwyczajna – ptak chętnie zamieszkujący tereny błotne i podmokłe, których w Nadwarciańskim Parku nie brakuje. Żywi się głównie małymi owadami i bezkręgowcami. W Polsce odbywa lęgi, występuje jedynie wiosną i latem.