Logout
object(DateTimeImmutable)#12808 (3) { ["date"]=> string(26) "2025-01-17 00:59:29.648524" ["timezone_type"]=> int(3) ["timezone"]=> string(13) "Europe/Warsaw" }

Finał konkursu internetowego Parki Krajobrazowe Polski!

OGŁOSZENIE WYNIKÓW – 29 czerwca 2020 r. o godzinie 12.00.

Zapraszamy na stronę: https://konkursy.zpkwm.pl/wyniki-konkursu-parki-krajobrazowe-polski-2020/

___________________________

Do udziału zaproszeni zostali tylko Ci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w całym konkursie KONKURS RANKING.

Finał odbędzie się 26.06.2020 r. w godzinach 16.00-18.00.

Wcześniej (od samego rana) będzie dostępny test próbny, jeśli będziecie mieli problemy z jego wypełnieniem, bo np. nie będziecie widzieć całych zdjęć, lub dźwięk nie będzie się odtwarzał, to dajcie szybko znać mailem na adres: konkurs@zpkwm.pl.

Test próbny wypełnijcie z pewnym wyprzedzeniem, byśmy mogli odpowiednio zareagować!!! Będzie on dostępny do godziny 15.00.

W teście finałowym będzie 20 pytań, na odpowiedź macie 15 minut!!!

Czas będzie brany pod uwagę w przypadku miejsc ex aequo.

Tak jak jest napisane w regulaminie, o zwycięstwie zdecyduje ilość punktów które już zdobyliście by dostać się do finału, oraz punkty zdobyte w finale, ale w finale, za poprawną odpowiedź dostaje się 3 pkt.

Uważajcie na czas, jeśli przekroczycie regulaminowe 15 minut, Wasze odpowiedzi nie zostaną zapisane i uzyskacie zero punktów!!! Nie będziemy mieli możliwości zweryfikowania, na ile pytań odpowiedzieliście.

Upewnijcie się, że macie dobry dostęp do internetu, po rozpoczęciu testu, będziecie mieli 15 minut, nie będzie możliwości ponowienia próby.

Lepiej kończcie trochę wcześniej niż regulaminowy czas, tak by odpowiedzi zdołały się zapisać!!!

 

maksymalny czas
rozwiązywania

15 :00
minsec
Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników.

Logowanie Rejestracja
Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników.

Logowanie Rejestracja

PPK – FINAŁ

Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie
Pytanie

1

W okresie zimowym w kokonach pszczół murarek ogrodowych znajduje się:

Więcej informacji:

Zimą w komorach lęgowych znajdują się kokony z dorosłymi pszczołami murarkami ogrodowymi. Murarki przebywające w kokonach są bardzo odporne na silny mróz. Mogą przetrwać temperaturę nawet do – 30 stopni Celsiusza. Wiosną kiedy nadchodzą pierwsze ciepłe dni pszczoły przegryzają  kokony i wydostają się z komór lęgowych.

2

Pokarmem dorosłego pasikonika zielonego są:

Więcej informacji:

Dorosły pasikonik zielony jest drapieżnikiem polującym na mniejsze od siebie owady, okazjonalnie dietę uzupełnia zjadając miękkie części roślin. Głównym pokarmem młodych pasikoników są rośliny.

3

Wskaż, która z fotografii przedstawia motyla rusałkę pawika

Więcej informacji:

Rusałka Pawik to motyl o bordowo-czerwonych skrzydłach ozdobionych w koła i okręgi przypominające te znajdujące się na pawich piórach, był on przedstawiony na fotografii – C. Oprócz rusałki pawika na zdjęciach przedstawiony był A – paź królowej, B- Dostojka malinowiec i D – czerwończyk dukacik.

4

Przedstawione na zdjęciu liście należy do:

Więcej informacji:

Fotografia przedstawia liście klonu jawora. Drzewo to w Polsce jest gatunkiem rodzimym występującym przede wszystkim w lasach regla dolnego oraz lasach pogórzy. Jest największym z rodzimie występujących klonów.

5

Mikoryza to współzależność między grzybami a:

Więcej informacji:

Mikoryza jest zależnością między grzybami a korzeniami roślin lub nasionami. Większość  roślin do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje symbiozy z grzybami. Dzięki tej ,,współpracy” grzyby otrzymują substancje organiczne powstałe w wyniku syntezy wzamian pomagają roślinom lepiej przyswajać wodę i związki mineralne. Nasiona storczyków i wrzosów bez ,,pomocy” grzybów nie mogą wykiełkować.

6

Wybierz prawidłowe przyporządkowanie gatunku drzewa iglastego do jego gałęzi.

Więcej informacji:

Na fotografii kolejno przedstawione są: A – sosna zwyczajna posiadająca długie, niekłujące igły obrastające gałąź dookoła, B świerk pospolity – drzewo o krótkich, kłujących igłach porastających dookoła gałąź, C – jodła pospolita posiadająca igły ułożone na gałęzi w jednej płaszczyźnie, D modrzew europejski drzewo o wiotkich igłach wyrastających na gałęziach w gęstych pęczkach.

7

Ptak śpiewający na nagraniu to:

Więcej informacji:

Ptak śpiewający na nagraniu to należąca do rodziny krukowatych sójka zwyczajna. Nazywana jest strażnikiem lasu, gdyż wyczuwając niebezpieczeństwo potrafi wydać z siebie głośne krakanie. Pomimo iż jest spokrewniona z krukami i gawronami jest od nich dużo barwniejsza.

8

Imago (czyli dorosła postać) chruścika domkowego jest:

Więcej informacji:

Chruściki domkowe jako larwy żyją w wodach płynących natomiast osobnik dorosły – imago jest owadem latającym żyjącym dość krótko – od kilku dni do kilku miesięcy.

9

Na którym zdjęciu/zdjęciach przedstawione są płazy:

Więcej informacji:

Prawidłowa odpowiedź to b, na zdjęciach  A i B przedstawione są płazy. Zwierzęta jakie możemy zobaczyć na fotografiach to: A – salamandra plamista – płaz ogoniasty B – ropucha szara – największy płaz występujący w Polsce  C – jaszczurka zwinka, która jest gadem oraz  D – zaskroniec zwyczajny – gad,  niejadowity wąż. 

10

Świerczynę borealną na torfie znajdziemy w:

Więcej informacji:

Świerczynę borealną na torfie zwaną również ,,polską tajgą” znajdziemy w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Dość surowy klimat północno-wschodniej Polski spowodował, iż możemy podziwiać to zbiorowisko leśne typowe dla klimatu umiarkowanie chłodnego.

11

Nagranie przedstawia śpiew:

Więcej informacji:

Nagranie przedstawia śpiew puszczyka zwyczajnego, jest on najliczniej występującą sową w Europie. Jego pożywieniem są głównie drobne gryzonie ale również jaszczurki, małe ptaki a nawet owady. Jako siedlisko preferuje lasy liściaste lub mieszane, często spotykany jest również w pobliżu osad ludzkich.

Nagranie wykonał Jarosław Matusiak.

12

Na podstawie mapy zaznacz prawidłowe przyporządkowanie parków krajobrazowych do ich położenia.

Więcej informacji:

Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź d 1 – Park Krajobrazowy Orlich Gniazd   2 – Park Krajobrazowy Chełmy 3 – Tucholski Park Krajobrazowy 4 – Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

 

W finale konkursu, pojawił się błąd w pierwszej fazie ten sam opis znajdował się zarówno w punkcie c jak i d, gdy się zorientowaliśmy dokonaliśmy korekty, jednak część z uczestników zauważyła ten błąd i nam go zgłosiła, w związku z tym pytanie nr 12 nie było punktowane dla wszystkich.

13

Park Krajobrazowy to forma ochrony przyrody, której głównym celem jest:

Więcej informacji:

Celem Parków Krajobrazowych jest ochrona walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych w celu ich zachowania i promowania w duchu zrównoważonego rozwoju.

14

Gatunek którego występowanie lub liczebność populacji daje nam informacje o stanie środowiska to:

Więcej informacji:

Gatunkami pozwalającymi nam uzyskać informacje o stanie środowiska są bioindykatory. Mają one wąski zakres tolerancji niektórych czynników np. stężenia niektórych związków chemicznych w wodzie. Przykładowymi bioindykatorami czystości powietrza są porosty a czystości wód rak szlachetny.

15

Zaznacz które z przedstawionych ptaków są związane ze środowiskiem wodnym lub wodno-błotnym.

Więcej informacji:

Gatunki przedstawione na fotografii to związane typowo ze środowiskiem wodnym to A – zimorodek zwyczajny zwany klejnotem polskich rzek i jezior  i B czajka zwyczajna, która preferuje tereny podmokłe . Pozostałe dwie fotografie przedstawiają C -sójkę zwyczajną i D – kosa.

16

Na nagraniu słyszymy nawoływania:

Więcej informacji:

Nagranie przedstawia nawoływanie sokoła wędrownego. Jest on gatunkiem drapieżnym polującym na mniejsze ptaki i ssaki. W trakcie polowań podczas lotu nurkowego potrafi osiągnąć prędkości przekraczające 300 km/h.

Nagranie wykonał: Frank Lambert

17

Fotografie przedstawiające kwiaty storczyków to:

Więcej informacji:

Na fotografiach B i C przedstawione są kwiaty storczyków. Na fotografii B znajduje się obuwik pospolity a na C – kukułka plamista. Na pozostałych fotografiach znajdziemy rośliny nie należące do rodziny storczykowatych. Roślina przedstawiona na zdjęciu A to komornica błotna a na D dzwonek rozpierzchły.

18

Owoc jakiego drzewa przedstawiony jest na fotografii:

Więcej informacji:

Przedstawiony na fotografii jest owoc buka zwyczajnego zwany bukwią. Buki nie owocują każdego roku, zdarza się że przez kilka lat nie owocują, jednak ten rok jest wyjątkowo obfity w owoce buka.

19

Przedstawiony na zdjęciu kościół wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to:

Więcej informacji:

Przedstawiona na zdjęciu  świątynia to kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Od 2003 r. wpisany jest on na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W wolnym czasie poczytaj o pozostałych świątyniach przedstawionych w odpowiedziach, one też kryją ciekawą historie.

20

Przedstawiona na zdjęciu roślina to:

Więcej informacji:

Przedstawiona na fotografii roślina to należąca do mchów bielistka siwa. Występuje przeważnie w dużych populacjach złożonych nawet z kilkuset osobników. Znacznie częściej występuje w borach niż lasach mieszanych.